מנהל הבית – משען אפקה

שמעון זיסין

• יליד: 1953שמעון זיסין
• מצב משפחתי: נשוי, אב לארבעה וסב לשניים
• השכלה: תואר ראשון במדעי המדינה וסוציולוגיה ותואר שני במנהל ציבורי ("אוניברסיטת בר-אילן") ובנוסף בוגר קורס ניהול מוסדות לגיל השלישי ("אוניברסיטת אריאל"), קורס דירקטורים ("מכללת רעננה") וקורס גישור ("המרכז הארצי לגישור").

• רקע תעסוקתי: מצה"ל השתחררתי בדרגת סא"ל (תפקיד אחרון: מבקר מפקדת חילות השדה) ולאחר מכן עבדתי כ-17 שנים כמבקר עיריית רמלה. ב"משען אפקה", התחלתי לעבוד בשנת 2013.

לאורך הקריירה שלי כקצין וכמבקר, הרגשתי שיש משהו שחסר לי מאוד לרוגע ולשלמות הנפשית ושאני לא מנצל את היכולות שלי עד תום. בעיקר הרגשתי שאני יכול לתרום תרומה משמעותית בתחום הסיוע הרגשי והתמיכה הנפשית לאוכלוסייה הנחשבת חלשה יחסית או פגיעה במיוחד. התחושה הזו הובילה אותי להתנדב בנט"ל (נפגעי טראומה על רקע לאומי) בין 2013-2008 ובער"ן (עזרה ראשונה נפשית בטלפון), שם אני מתנדב משנת 2009.

הפעילות ההתנדבותית הפגישה אותי עם הרבה מאוד בני אדם שנמצאו במצוקה, במשבר ובקשיים, אבל הסיפוק האישי היה גדול: חשתי שאני מסוגל להעניק תמיכה וסיוע לאנשים שנמצאים במצבים לא פשוטים ושהם מצדם, שמחים לקבל את התמיכה שלי. הפעילות ההתנדבותית מילאה אצלי חסרים רבים והעצימה את תחושת התועלת וההגשמה העצמית. לא עוד קבלת דברים כמובן מאליו והתקדמות בסולם הדרגות, ההצלחה וההישגים החומריים, אלא עולם חדש המורכב מתרומה, עזרה לזולת והתנדבות שממלאות אותי בגאווה עצומה שהרבה סיפוק בצדה.

כשסיימתי את כהונתי כמבקר עיריית רמלה, הבנתי שהשלב הבא בקריירה שלי חייב להיות קשור לאוכלוסיית הגיל השלישי. ל"משען אפקה" הגעתי בזכות המלצה חמה של קרוב משפחה ובשנים הראשונות הייתי קצין הביטחון של הבית. את כובע המנהל התחלתי לחבוש בתחילת חודש מרץ השנה (2017), לאחר שמנהל הבית הקודם, מר פיני גביש, פרש לגמלאות. השקפת העולם שלי בכל מה שקשור לעבודה ב"משען אפקה", פשוטה מאוד: עבורי תפקיד ניהול הבית הוא לא פחות משליחות וייעוד. אני נמצא כאן כדי לעשות את המרב למען הדיירים, העובדים ולמען כל הדרוש בבית. אני רואה בדיירים ובעובדים חלק מהמשפחה שלי ו"משען אפקה" זה חלק בלתי נפרד מהבית שלי. התאהבתי במקום, בערכיו ובמה שארגון "משען" מייצג.

תפקיד המנהל הוא תפקיד מורכב ומאתגר שחייב להתבסס על אנושיות, הקשבה, ורצון להיות מקור לתמיכה לכל הדיירים והעובדים ללא יוצא מן הכלל. לשמחתי לא הגעתי לתפקיד הזה מבחוץ, אלא לאחר מספר שנים של עבודה במקום. הודות לכך, אני מכיר את הבית על בוריו, מכיר היכרות אישית את כל הדיירים וחלק מבני משפחותיהם וזוכה לתמיכתם המלאה. יש לי כמובן היכרות מלאה וטובה עם כל עובדי הבית ותמיכה מלאה מוועד העובדים.

אחד הדברים שמייחדים את הבית שלנו הוא שיתוף הפעולה הפורה שמתקיים כאן בין הדיירים והיוזמות שיוצאות לפועל חדשות לבקרים כתוצאה משיתוף הפעולה הזה. יש לנו כאן למשל פאב שפועל אחת לשבועיים במוצ"ש, מפגשים שבועיים של קפה ועוגה שמתופעלים ומנוהלים על ידי הדיירים באופן בלעדי, חוג אינטרנט שבועי שמנוהל על ידי אחת הדיירות ועוד. ישנו גם שיתוף פעולה הדוק עם צוות העובדים וההנהלה, כשכול ארגון הפרויקטים והפעילויות מתקיים בשקיפות מלאה מול הדיירים.

אנחנו מקיימים גם קשרים ענפים עם הקהילה שעוטפת אותנו, אם בבית הכנסת שבמתחם, אם במסגרת ההרצאות של מכללת בית ברנר שמתקיימות אצלנו ואם במסגרת האירועים החגיגיים שאנחנו עורכים כאן בחגים ובמועדים מיוחדים. בנוסף אנחנו גאים מאוד בבריכה המפוארת שלנו, בחדר הכושר ובחדרי החוגים המשמשים אותנו למגוון רחב ביותר של פעילויות. כמו כן יש לנו מספרה, מרפאת שיניים איכותית ביותר ואפילו מינימרקט לשירות הדיירים.

המתחם הייחודי שלנו מהווה מעין אי של שקט בלבה של העיר הסואנת. הבית ממוקם בסמיכות לעורקי התחבורה הראשיים וניתן בקלות רבה להגיע למרכזי הקניות והבילויים כמו קניון איילון או קניון רמת אביב. יחד עם זאת, המתחם עצמו שקט מאוד, פסטורלי ומאופיין באווירה שלווה שאין שנייה לה.

אם אתם מחפשים אווירה משפחתית, ומעוניינים לגור במקום של תמיכה ואנושיות, אתם מוזמנים לבוא לחיות אתנו כאן ולהפוך לחלק ממשפחת "משען אפקה".