אישה שמתאמנת בדיור מוגן - משען

פעילות גופנית מתאימה – איך בוחרים?

תוכן עניינים

ספינינג, זומבה, TRX, קרוספיט, הרמת משקולות, NIA, סייקלינג, שחייה, טאי צ'י, צ'י קונג, עיצוב,
קיקבוקסינג, חיטוב, ATB, ריצה, אירובי מדרגה, הליכה, פילאטיס והרשימה עוד ארוכה, אך הנקודה כבר
ברורה – נכון לכתיבת שורות אלו ישנו מגוון בלתי נתפש של שיטות אימון וסוגים של פעילות גופנית, מה
שהופך את הבחירה לכזו הנדמית לעתים כבלתי אפשרית.

אם החלטתם לעשות את הצעד הראשון בדרך לשיפור הבריאות, מצב הרוח וכל מה שביניהם, רוב הסיכויים שהדילמה
הראשונה שתתקלו בה, תעסוק באפיק המתאים לכם ביותר. במאמר שלפניכם נספק לכם מספר טיפים לבחירת
הפעילות הגופנית המתאימה וכן נבהיר את משמעות המילה "מתאימה" בהקשר לפעילות הגופנית.

"מה שמתאים לי, לא בהכרח מתאים לך"

רוב המומחים בתחום תמימי דעים בנוגע לכך שהליכה בחוץ בדרגת עצימות קלה עד בינונית במשך חצי שעה עד שעה, חמש עד שש פעמים בשבוע, היא הפעילות הבסיסית והחשובה ביותר עבור בני גיל הזהב. האוויר הצח, הנוף המתחלף והשמש המלטפת – כל אלה חשובים מאוד לבריאות הנפשית לא פחות משהם חשובים לבריאות הפיזית.

יחד עם זאת, לא לכולנו ההליכה בחוץ נעימה יתר על המידה: חלקים גדולים באוכלוסייה סובלים מאלרגיות שגורמות להם לתסמינים לא נעימים כלל וכלל, ישם המתגוררים באזורים שבהם האקלים לא מזמין יציאה החוצה במשך חלק ניכר מחודשי השנה ומובן שישנם דיירים רבים המתגוררים במסגרות של דיור מוגן או בתי אבות, המעדיפים להשתמש בהליכון שבחדר הכושר הפועל במבנה שבו הם מתגוררים, על פני יציאה החוצה מהמבנה.

מה שחשוב להבהיר בנושא הזה הוא שכל פעילות גופנית עדיפה עשרת מונים על היעדר פעילות ושגם אם המליצו לכם על שיטת אימון חדשה שכבשה את העולם בסערה, אין זה מן הנמנע שהיא לא תדבר אליכם כלל וכלל. זוהי הסיבה בגינה מומלץ ביותר להתנסות בכמה שיותר שיטות אימון ולא לפסול אף אחת מהן על הסף.

כמו כן ייתכן שהייתה לכם לפני מספר שנים התנסות לא חיובית במיוחד בשיעורי פילאטיס למשל, בגלל מדריכה לא מקצועית בעליל וכתוצאה מכך החלטתם שלא לחזור לשיעורי הפילאטיס לעולם. רבים לא מודעים לכך שאופי המאמן או המדריך משפיע מאוד על אופי האימון. אי לכך, קחו בחשבון שייתכן שהמדריכה שבמקרה מעבירה את השיעורים במסגרת שבה אתם מתגוררים כעת, תהפוך את החוויה השלילית הזכורה לכם היטב, למהנה ואף מענגת.

וזכרו – הפעילות המתאימה, היא זו שתצליחו להתמיד בה ושתגרום לכם להנאה ולאו דווקא זו המומלצת על ידי
המומחים. אם אין סיכוי שתצליחו להתמיד בפעילות לאורך זמן, בפירוש לא מדובר על הפעילות המתאימה לכם ביותר.

התאימו את הפעילות למצב התפקודי והבריאותי שלכם

ככול שהאדם מבוגר יותר, כך הסיכוי שלו לחלות במחלות כרוניות, גבוה יותר בהתאם ומטבע הדברים, מצבי בריאות מיוחדים דורשים התייחסות מיוחדת: אם לצורך העניין אישה הרה מעוניינת להתחיל לבצע פעילות גופנית מסוג מסוים, רוב הסיכויים שתתייעץ על כך עם רופא הנשים שלה, על מנת שלא לסכן את המשך ההיריון ואת בריאות העובר. בדיוק כך גם אדם מבוגר הסובל מסוכרת, יתר לחץ דם או בעיה כזו או אחרת במסתמי הלב, לא צריך להימנע מפעילות, אלא רק לפנות לרופא המטפל בו, על מנת לקבל הנחיות מיוחדות.

חשוב לפנות לרופא לפני התחלת הפעילות לא רק כדי לקבל המלצות לגבי אופי הפעילות המתאימה למטופל, אלא גם כדי לקבל מידע למשל בנוגע לדופק המקסימאלי שמומלץ לא לעבור במהלך האימון, למועדי נטילת התרופות ביחס לאימונים ועוד (אם המתאמן נוטל תרופה שגורמת לסחרחורת, ייתכן שהרופא ישנה את מועדי נטילת התרופה או סוג התרופה, כדי לנטרל אפשרות של נפילה בזמן האימון).

מה שחשוב להבין בהקשר זה הוא שהמצב הבריאותי שלכם לא אמור למנוע מכם לבצע פעילות גופנית בשום צורה או אופן. גם אם אתם סובלים למשל מבעיות יציבות חמורות, תוכלו לבחור באימונים המבוצעים בבריכה ואם אתם מתקשים לצאת מהדירה שלכם על רקע מצב בריאותי מסוים, היו סמוכים ובטוחים שישנו מגוון בלתי נדלה של תרגילים שתוכלו לבצע בד' אמותיכם.

חשיבות ההתאמה של הפעילות לאופי של המתאמן

ייתכן מאוד שישנה פעילות אחת שמתאימה לכם יותר מכל השאר, אך האמת היא שאין באמת סיבה לדבוק בפעילות אחת בלבד, כשלמעשה, מומלץ ביותר לשלב בין מספר סוגים של פעילות גופנית. עם כל הכבוד לאימוני ההליכה המשפרים את סיבולת הלב והריאה וממריצים את מחזור הדם, חשוב בנוסף לעסוק גם בפעילות כנגד התנגדות לחיזוק השרירים ולשיפור צפיפות העצם, לבצע תרגילים לשמירה על הגמישות ומובן שגם חשוב לעבוד על כל מה שקשור לשיווי המשקל וליציבה הנכונה, במיוחד בגיל הזהב, שבו הסיכוי לנפילות, גבוה יותר מכל תקופה אחרת במהלך החיים.

לפיכך גם אם מצאתם את הפעילות המתאימה ביותר, אל לכם לנוח על זרי הדפנה: המשיכו לחפש פעילויות אחרות כשמילת המפתח, היא גיוון. הגיוון חשוב בנוסף גם לצורך הפחתת הסיכוי לשעמום. אם תעסקו רק בפעילות אחת, השעמום יופיע בשלב כזה או אחר בין אם תודו בכך ובין אם לא. לעומת זאת עיסוק במגוון סוגים של פעילות גופנית, יגרום לרמת עניין גבוהה יותר, למשך זמן ארוך יותר.

ניתן גם בהחלט במהלך הזמן לרענן את תכנית האימונים ולבצע בה שינויים או לוותר על אימונים ולהחליפם באחרים, בהתאם לרמת העניין שלכם ולנכונות שלכם להתנסות באימונים חדשים.

לקבלת מידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

אני מתעניין/ת:

קראו עוד על דיור מוגן

צור קשר

אני מתעניין/ת: